BGP

știri

Fibră monomod (SMF): capacitate mai mare și o mai bună rezistență la viitor

După cum știm cu toții, fibra multimodală este de obicei împărțită în OM1, OM2, OM3 și OM4. Atunci ce zici de fibra monomod? De fapt, tipurile de fibră single-mode par mult mai complexe decât fibra multimode. Există două surse primare de specificare a fibrei optice monomod. Unul este seria ITU-T G.65x, iar celălalt este IEC 60793-2-50 (publicat ca BS EN 60793-2-50). În loc să mă refer atât la terminologia ITU-T, cât și la IEC, voi rămâne doar la ITU-T G.65x mai simplu în acest articol. Există 19 specificații diferite pentru fibră optică monomod definite de ITU-T.

Fiecare tip are propriul său domeniu de aplicare, iar evoluția acestor specificații pentru fibră optică reflectă evoluția tehnologiei sistemului de transmisie de la cea mai timpurie instalare a fibrei optice cu un singur mod până în prezent. Alegerea celui potrivit pentru proiectul dumneavoastră poate fi vitală din punct de vedere al performanței, costurilor, fiabilității și siguranței. În această postare, aș putea explica puțin mai multe despre diferențele dintre specificațiile seriei G.65x de familii de fibre optice single mode. Sper să te ajute să iei decizia corectă.

G.652

Fibra ITU-T G.652 este cunoscută și ca SMF standard (single mode fiber) și este cea mai des utilizată fibră. Vine în patru variante (A, B, C, D). A și B au un vârf de apă. C și D elimină vârful de apă pentru funcționarea cu spectru complet. Fibrele G.652.A și G.652.B sunt proiectate să aibă o lungime de undă cu dispersie zero aproape de 1310 nm, prin urmare sunt optimizate pentru funcționarea în banda de 1310 nm. Ele pot funcționa și în banda de 1550 nm, dar nu este optimizată pentru această regiune din cauza dispersiei mari. Aceste fibre optice sunt utilizate de obicei în sistemele LAN, MAN și de rețea de acces. Variantele mai recente (G.652.C și G.652.D) prezintă un vârf de apă redus care le permite să fie utilizate în regiunea lungimii de undă între 1310 nm și 1550 nm, care acceptă transmisia CWDM (Coarse Wavelength Division Multiplexed).

G.653

Fibra monomod G.653 a fost dezvoltată pentru a aborda acest conflict între cea mai bună lățime de bandă la o lungime de undă și cea mai mică pierdere la alta. Utilizează o structură mai complexă în regiunea miezului și o zonă a miezului foarte mică, iar lungimea de undă a dispersiei cromatice zero a fost deplasată până la 1550 nm pentru a coincide cu cele mai mici pierderi din fibră. Prin urmare, fibra G.653 este denumită și fibră dispersion-shifted (DSF). G.653 are o dimensiune redusă a miezului, care este optimizată pentru sistemele de transmisie monomod pe distanță lungă care utilizează amplificatoare cu fibră dopată cu erbiu (EDFA). Cu toate acestea, concentrația sa mare de putere în miezul fibrei poate genera efecte neliniare. Unul dintre cele mai deranjante, amestecarea cu patru unde (FWM), are loc într-un sistem CWDM (Dense Wavelength Division Multiplexed) cu dispersie cromatică zero, provocând diafonie și interferențe inacceptabile între canale.

G.654

Specificațiile G.654 intitulate „Caracteristicile unei fibre și cabluri optice cu un singur mod cu decalaj”. Folosește o dimensiune mai mare a miezului din siliciu pur pentru a obține aceeași performanță pe distanțe lungi, cu o atenuare scăzută în banda de 1550 nm. De obicei, are, de asemenea, o dispersie cromatică ridicată la 1550 nm, dar nu este conceput deloc să funcționeze la 1310 nm. Fibra G.654 poate gestiona niveluri mai mari de putere între 1500 nm și 1600 nm, care este concepută în principal pentru aplicații submarine extinse pe distanțe lungi.

G.655

G.655 este cunoscut ca fibre non-zero dispersion-shifted fiber (NZDSF). Are o cantitate mică, controlată de dispersie cromatică în banda C (1530-1560 nm), unde amplificatoarele funcționează cel mai bine și are o zonă de miez mai mare decât fibra G.653. Fibra NZDSF depășește problemele asociate cu amestecarea cu patru unde și cu alte efecte neliniare prin mutarea lungimii de undă cu dispersie zero în afara ferestrei de operare de 1550 nm. Există două tipuri de NZDSF, cunoscute ca (-D)NZDSF și (+D)NZDSF. Ele au o pantă negativă și respectiv pozitivă față de lungimea de undă. Următoarea imagine ilustrează proprietățile de dispersie ale celor patru tipuri principale de fibre monomod. Dispersia cromatică tipică a unei fibre conforme cu G.652 este de 17ps/nm/km. Fibrele G.655 au fost utilizate în principal pentru a susține sistemele pe distanțe lungi care utilizează transmisie DWDM.

G.656

Pe lângă fibrele care funcționează bine pe o gamă de lungimi de undă, unele sunt proiectate să funcționeze cel mai bine la anumite lungimi de undă. Acesta este G.656, care se mai numește și Fibră cu dispersie medie (MDF). Este proiectat pentru acces local și fibre pe distanțe lungi, care funcționează bine la 1460 nm și 1625 nm. Acest tip de fibră a fost dezvoltat pentru a susține sistemele pe distanțe lungi care utilizează transmisia CWDM și DWDM pe intervalul de lungimi de undă specificat. Și, în același timp, permite implementarea mai ușoară a CWDM în zonele metropolitane și creșterea capacității fibrei în sistemele DWDM.

G.657

Fibrele optice G.657 sunt destinate să fie compatibile cu fibrele optice G.652, dar au performanțe diferite de sensibilitate la îndoire. Este conceput pentru a permite fibrelor să se îndoaie, fără a afecta performanța. Acest lucru se realizează printr-un șanț optic care reflectă lumina parazită înapoi în miez, mai degrabă decât să se piardă în placare, permițând o mai mare îndoire a fibrei. După cum știm cu toții, în industriile TV prin cablu și FTTH, este greu de controlat raza de curbură în teren. G.657 este cel mai recent standard pentru aplicațiile FTTH și, împreună cu G.652, este cel mai frecvent utilizat în rețelele de fibră last drop.

Din pasajul de mai sus, știm că diferite tipuri de fibră monomod au aplicații diferite. Deoarece G.657 este compatibil cu G.652, este posibil ca unii planificatori și instalatori să le întâlnească. De fapt, G657 are o rază de îndoire mai mare decât G.652, care este potrivită în special pentru aplicațiile FTTH. Și din cauza problemelor de utilizare a G.643 în sistemul WDM, acesta este acum implementat rar, fiind înlocuit de G.655. G.654 este utilizat în principal în aplicații submarine. Conform acestui pasaj, sper că aveți o înțelegere clară a acestor fibre monomod, ceea ce vă poate ajuta să luați decizia corectă.


Ora postării: 03-sept-2021